EGE ÜNİVERSİTESİ

Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü

Sigara ile Mücadeleye bir katkı da Ege Üniversitesi'nden

 

Ege Üniversitesi Rektörlüğü ile İzmir İl Sağlık Müdürlüğü arasında  “Sigara Bırakma Poliklinikleri İçin Psikolojik Destek Modülü Geliştirilmesi” ortaklık ve işbirliği protokolü imzalandı.

Sigara bırakma tedavilerinde kolay uygulanabilir yeni bir modül için ilk adımın  atıldığı protokol, Ege Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak,  İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı  Dr. Yenal Duğral ve Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü Müdür Vekili Prof. Dr. Ali Saffet Gönül tarafından imzalandı.

EÜ Rektörlüğü Eski Senato Salonunda protokol töreninde konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak,  “Hayata geçirilen bu protokol ile amacımız, sigara tüketen vatandaşlarımızın bu alışkanlığını bırakması ya da içme sıklığını azaltmak için yeni yaklaşım geliştirilmesini kapsıyor. Toplum sağlığını ilgilendiren önemli bir soruna karşı verilen mücadelede Ege Üniversitesinin yer almasından gurur duyuyorum” dedi.

 

“Sigara nedeniyle 8 milyondan fazla kişi hayatını kaybedecek ’’

 Sigara tüketiminin  toplum sağlığını ve geleceğimizi tehdit etmeye devam eden en önemli sorunlardan birisi olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Budak, “Rakamlara bakıldığında bu daha da net görünüyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2015 rakamlarına göre gerekli önlemlerin alınmaması halinde 2030 yılında sigara nedeniyle dünyada 8 milyondan fazla kişinin hayatını kaybedeceği öngörülüyor. Üzülerek söylemek isterim ki ülkemizde sigara kullanımının sebep olduğu pek çok can kaybı var. Önlenebilir bir ölüm sebebi olmasına rağmen ülkemizde sigaranın sebep olduğu ölümlerin sayısı trafik, terör, iş kazasına bağlı diğer ölümlerin toplamından 5 kat daha fazla.  Özellikle solunum sistemi, kanser, mide ve bağırsak hastalıkları, kalp damar ve beyin-damar hastalıklarının en büyük sorumlusu sigara” diye konuştu.

 

 “Önlenebilir hastalıklar arasında ilk sırada yer alıyor ’’

İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Yenal Duğral ise  “Sigara bağımlılığı, tüm dünyada önlenebilir hastalıklar arasında ilk sırada yer almaktadır. Tütüne bağlı nedenlerle 20. yüzyılda 10 milyon kişi hayatını kaybetmiştir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ilk 3 ölüm nedeninden biri sigara kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle gerçekleşmektedir. Bu nedenle sigara bırakma konusunda yapılacak müdahaleler büyük önem taşımaktadır” dedi.

Törende konuşan Prof. Dr. Ali Saffet Gönül de “Genel olarak baktığımızda toplumda dünyada her beş kişiden biri her üç erkekten biri sigara kullanmaktadır. Buna bağlı olarak gelişen hastalıkların önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Biz de sigarayla mücadelede Sağlık İl Müdürlüğü ile işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Protokolün hayata geçmesiyle birlikte oluşturulacak psikolojik destek modülünün il genelindeki hizmet veren sigara bırakma polikliniklerinde kullanıma kazandırılması sağlanacak. Proje sonuçlarının ve modülden elde edilecek geri bildirimlerin ilgili bakanlıklara ve diğer resmi kurumlara duyurularak projenin Türkiye’ye  örnek  olması amaçlanıyor.