Make font size smaller Make font size default Make font size larger

EGE ÜNİVERSİTESİ

Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü

Madde Bağımlılığında Toplum Temelli Koruma, Tedavi ve Destek Çalışmaları Eğitimi

Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri (BATI) Enstitüsü ile NewYork State University at Albany (SUNY) işbirliği ile 3-6 Kasım 2014 tarihlerinde Ege Üniversitesi’nde “Madde Bağımlılığında Toplum Temelli Koruma, Tedavi ve Destek Çalışmaları” eğitimi düzenlenmiştir. Bağımlılık alanında önemli çalışmaları bulunan NewYork State University at Albany’den (SUNY) Doç.Dr. Arash Alaei, Yale Üniversitesi’nden Prof.Dr.Mehmet Sofuoğlu, Prof.Robert Heimer, Prof.Dr.Frederick Altice, Doç.Dr.Marek Chawarski ile Ege Üniversitesi BATI Enstitüsü’nden Prof.Dr.Hakan Coşkunol, Doç.Dr.A.Ender Altıntoprak, Uzm.Dr.Ebru Aldemir ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları A.D. öğretim üyesi Doç.Dr.Zeki Yüncü’nün 4 gün boyunca vermiş oldukları eğitime hekim, hemşire, psikolog, sosyolog, sosyal hizmet uzmanlarından oluşan 130 kişi katılmıştır. Eğitim dili İngilizce ve Türkçe’dir, simultane çeviri yapılmıştır.
Eğitimde tütün, alkol ve madde bağımlılığı, bağımlılıkta eş tanı, motivasyonel görüşme, bilişsel davranışçı terapi yöntemleri, HIV enfeksiyonunun madde kullanımı ile ilişkisi ve tedavi yöntemleri, Türkiye’de bağımlılığa ilişkin yapılan yasal düzenlemeler, bağımlılık alanındaki istatistiki sonuçlara yer verilmiştir.
Katılımcılardan Türkiye’nin diğer yerlerinde de eğitimin gerçekleştirilmesi yönünde talepler alınmıştır ve programın planlanmasına yönelik girişimler yapılacaktır.