Çerez Örnek
canlı destek

Uluslararası Eğitim Seminerleri ve Kurslar

Madde Bağımlılığında Toplum Temelli Koruma, Tedavi ve Destek Çalışmaları Eğitimi (2014)

Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri (BATI) Enstitüsü ile NewYork State University at Albany (SUNY) işbirliği ile 3-6 Kasım 2014 tarihlerinde Ege Üniversitesi’nde “Madde Bağımlılığında Toplum Temelli Koruma, Tedavi ve Destek Çalışmaları” eğitimi düzenlenmiştir. Bağımlılık alanında önemli çalışmaları bulunan NewYork State University at Albany’den (SUNY) Doç.Dr. Arash Alaei, Yale Üniversitesi’nden Prof.Dr.Mehmet Sofuoğlu, Prof.Robert Heimer, Prof.Dr.Frederick Altice, Doç.Dr.Marek Chawarski ile Ege Üniversitesi BATI Enstitüsü’nden Prof.Dr.Hakan Coşkunol, Doç.Dr.A.Ender Altıntoprak, Uzm.Dr.Ebru Aldemir ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları A.D. öğretim üyesi Doç.Dr.Zeki Yüncü’nün 4 gün boyunca vermiş oldukları eğitime hekim, hemşire, psikolog, sosyolog, sosyal hizmet uzmanlarından oluşan 130 kişi katılmıştır. Eğitim dili İngilizce ve Türkçe’dir, simultane çeviri yapılmıştır.
Eğitimde tütün, alkol ve madde bağımlılığı, bağımlılıkta eş tanı, motivasyonel görüşme, bilişsel davranışçı terapi yöntemleri, HIV enfeksiyonunun madde kullanımı ile ilişkisi ve tedavi yöntemleri, Türkiye’de bağımlılığa ilişkin yapılan yasal düzenlemeler, bağımlılık alanındaki istatistiki sonuçlara yer verilmiştir.
Katılımcılardan Türkiye’nin diğer yerlerinde de eğitimin gerçekleştirilmesi yönünde talepler alınmıştır ve programın planlanmasına yönelik girişimler yapılacaktır.

 

Addiction Course (2010)Bağımlılık konusunda çalışan Sağlık Bilimleri alanında yeterliliği olan kişilerin katılabileceği 2 günlük bir kurstur. Bağımlılık konusuna klinik yaklaşımların yanısıra biyolojik, toksikolojik, farmakokinetik ve farmakodinamik açıdan da yaklaşımlar irdelenmiştir. Eğitim dili İngilizce’dir.
Konuşmacılar: Eliot Lawrence Gardner, Marilyn A.Huestis, Michael J.Kuhar, Cora Lee Wetherington, Ratna Sircar, William W.Katimer, Şakire Pöğün, Hakan Coşkunol, Ender Altıntoprak, Serap A.Akgür, Zeki Yüncü, Görkem Yararbaş

 

SRNT-e Kursu (2010)

Methodology of Clinical Research in Smoking and Setting Up and Running Specialist Smoking Cessation Service

15-18 Aralık 2010 tarihlerinde, Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri (BATI) Enstitüsü ile SRNT-E (Society for Research on Nicotine and Tobacco - Europe) işbirliğiyle tıp doktorlarına yönelik eğitim düzenlenmiştir.
Eğitimde, sigarayla ilgili klinik araştırma metodolojisi ve sigara bıraktırma tedavileri konusunda en güncel ve geçerli bilgiler, konusunda uzman yabancı bilim adamları tarafından aktarılmıştır. Toplam 7 yabancı konuşmacının katıldığı etkinlikte 50 kişilik bir gruba İngilizce eğitim verilmiştir.
Katılan konuşmacılar:
Ivan Berlin, Karl O. Fagerstrom, Jaakko Kaprio, Tellervo Korhonen, Eva Kralikova, Philip Tonnesen, Robert West, Hüseyin İLTER, Hakan COŞKUNOL
Eğitimin organizatörleri Prof.Dr.Hakan Coşkunol (BATI Ens Müdürü), Prof.Dr. Şakire Pöğün (SRNT-E Başkanı) ve Uzm.Dr. Görkem Yararbaş (BATI Ens).

 

Talep Azaltımına Yönelik Çalıştay (2010)

Tedavi / Sosyal Reentegrasyon Alanında Çalışan Uzmanlar İçin Talep Azaltımına Yönelik Çalıştay

Faaliyetin amaci:

a) Kısa süreli uzmanlar, Türk meslektaşlarinin sağlayacaği girdi işiğinda İzmir’deki tedavi durumunu inceleyeceklerdir.

b) Farklı tedavi modaliteleri ve tipleri ile ilgili Yunanistan’daki durum sunulacak ve tartişilacaktir 

c) Alandaki yeni gelişmeler ve avrupa birliği önceliklerine değinilecek ve tartişilacaktir

d) Önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek ikinci ziyaretin hedefleri tartişilacaktir

e) En iyi uygulamalarin ve İzmir’de gerçekleştirilen kaliteli tedavi programlarinin avrupa seviyesinde görünürlüğünü artirmak için eddra veri tabaninin önemi üzerinde durulacaktir.

f) TUBİM’in EMCDDA’e karşi yükümlülüklerini yerine getirmesinde nasil katki sağlanabileceği üzerinde durulacaktir (izmir’deki diğer uzmanlar)


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ